12 Mart 2010 Cuma

GRP


Geçen yazımda bahsettiğim Google Reader Play'ın ne olduğuna açıklık getireyim biraz. Aslında şurda ve şurda  anlatmışlar ne olduğunu ama Türkçe bir açıklama yok sanırım. 

Google Reader Play(GRP) size en popüler yazıları gösteriyor. Aslında yazıları değil de görselleri. Ya da şöyle desek daha doğru olur; en popüler girdilerin görsellerini tam ekran olarak görmenizi sağlıyor. Sağdaki oka tıklayarak filmşeridindeki bir sonraki görsele geçebiliyorsunuz. Tabii ki eğer isterseniz üzerine tıklayıp orjinal sayfasında açılmasını da sağlayabiliyorsunuz. Google Amca'ya göre GRP'nin en güzel özelliği sign-in yapmanızın gerekmemesinde. Giriş yapmadan da popüler girdilere göz atabiliyor, like ve star özelliklerini kullanabiliyorsunuz, üstelik bunun için yaptıkları simgeler de çok sevimli bence. Bu sayede Google Amca size beğendiğiniz türden girdileri bulup getiriyor. Eğer kendi hesabınıza giriş yaparsanız yine like ve star özelliklerini kullanabiliyorsunuz ve böylece beğenileriniz kendi kayıtlarınızda da bulunuyor.

GRP güzel ama kendi subscription'larımı okumak istiyorum diyorsanız o zaman buraya tıklamanız yeterli. Tabii ki sadece resimlere bakmak değil okumak da istiyorsunuz ancak metnin tamamı ekranda değil.
Bunun için de read more'a tıklıyoruz, girdinin tamamı geliyor ekrana. Ne var ki ben pek sevmedim. Ne okuyacağımın kontrolü elimde olsun istiyorum da o yüzden. Yani biraz St.Ziza okuyayım, sonra BÖCEK'e gideyim, ordan Ces geridönmüş mi diye bakayım, sonra dönüp dejin okuyayım falan istiyorum. Ne var ki bunu yapabilemiyorum GRP'de (henüz).

GRP henüz deneme aşamasında olduğu için şimdilik Google Labs altından erişebilirsiniz. Sanırım reader ayarlarınızı kurcalayarak readerınızın kalıcı görüntüsünün bu şekilde olmasını da sağlayabiliyorsunuz. 

1 yorum:

  1. ödüle az kaldı

    http://kontorland.blogspot.com/2010/03/2k10torland-blog-odulleri.html

    YanıtlayınSil

İki kelam etmeden gittiğinde üzülüyorum ben.