24 Mart 2014 Pazartesi

çift kutup

Yazmak lazım...
Nereye koyacağın, ne yapacağın bilemediğin bu enerji, elini attığın hiçbirşeye konsantre olmana izin vermezken bile yazmak lazım.
Ancak yazmak paklar bu harıl harıl çalışan düşünce makinesini.
Sürekli birşeyler peşinde koşturan birisi olunca insan, bu durmak dinlenmek bilmez hallerini normal sanabiliyor. Ama biraz geriye çekilip takvimler üzerinden izleyince bu dalgalanmayı, işte o zaman görüyorum "normal" değil, manik olduğunu durumun.
Bu defa kesin karar verdim ve tanıyı koydum her ne kadar doktorlar kararsız olsa da. Doktora gidip de bak benim şu şu semptomlarım var, acaba ben şuşu muyum demek yanlış geliyor bana ama söz konusu psikoloji olunca bunu yapmak gerekiyormuş galiba.
Kısaca, "merhaba bipolar hayat"! En azından artık yaşadığım şeyin ne olduğunu, neden olduğunu biliyorum. Bu büyük bir rahatlama. Yoksa insan sürekli "ama herşey yolundayken ben neden böyle rezil bir hissiyattayım? Neden ama neden?" diyerek kendini daha da dellendirebiliyor veya akla uygunmuş gibi görünebilecek nedenler bulmaya çalışırken "ya bu kadar suya sabuna dokunmayan şeyler de sorun olamaz ki" diye kendine kızabiliyor ya da bu sebeplere inanıp pireyi deve yapıp hayatı anlamsız bir çıkmaza sokabiliyor.
Peki bunun tedavisi? Tedavi edilmesi gereken bir durum mu bu gerçekten?

3 yorum:

 1. Kafadan bipolar deme şimdi ama gerçekten bipolar olma durumu varsa yardım almalısın bununla yaşama konusunda. Halinden memnun olsan zaten "bir sorun var ve bu sorunu çözmeliyim" demezdin, değil mi?

  Yazmak lazım, bipolar olsa da olmasa da... :)

  YanıtlayınSil
 2. ufak tefek deme. gramlar birikince tonu buluyor.
  psikolog ya da psikiyatriste de kendi tahmi ettiğin teşhisi mutlaka söyle. yardımı dokunacaktır.
  en azından niye öyle düşündüğünle ilgili girizgah yapmış olursun ve daha hızlı ilerlersiniz.
  bileğin ağrısa bile şurada şuna benzer şöyle bir ağrı var demiyor musun. aynı şey.
  sen tahminini sun o doğru ya da yanlış desin.

  YanıtlayınSil
 3. Haklısınız şekerler. Bu sabah görüştüm psikiyatristle. Bipolar olabileceği yönünde onun da düşünceleri var. 1 ay daha süre verelim, "mood diary" tut benim için dedi. Bakalım bakalım, görüciiz.

  YanıtlayınSil

İki kelam etmeden gittiğinde üzülüyorum ben.