10 Nisan 2010 Cumartesi

Okuyor musunuz?

Bu yazının karşısında olduğunuza göre, evet. Peki ama ne kadar?

Tüm okuduklarınızın ortalamasını alsanız, bir gün de yaklaşık ne kadar okuyorsunuz?
Kaç saat mesela? Veya kaç sayfa okuyorsunuz bir günde?

Türkiye'de nüfusa oranlandığında insanlar günde sadece 13 saniye okuyor, biliyor muydunuz?


Türkiye’de her 100 kişiden sadece 4,5 kişi kitap okuyor.

Japonya’da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa’da 7.
Türkiye’de ise yılda 12 bin 89 kişiye 1 kitap düşüyor.Bu hareket, Türkiye’deki okuma oranını arttırmak amaçlı başlanmış bir kampanya hareketidir. Ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin en onemli göstergelerinden biri de kitap okuma oranlarıdır.

Ülkemizin gelişimi, insanımızın bilinçlenmesi için sizde kampanyamıza destek olun, bir sayfa açın!


13 saniye'den kurtarın kendinizi! Stickerlarla, stencillerla, sitenizin kenarına koyacağınız bir minik banner'la destek verin. Bu ayıbı insanların yüzüne vurun.
Bu proje, Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik bölümü öğrencileri Taner Ardalı ve Meriç Karabulut tarafından hazırlanan, sosyal sorumluluk bilincinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış ve Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik bölümü Öğretim Üyesi Ebru Baranseli‘nin destekleri ile hayata geçirilmiştir.

3 yorum:

 1. Bazıları der ki şimdi blok okumakta okumaktır. Bazıları isre blog okumak okuma değildir. Hangisi doğru..?

  YanıtlayınSil
 2. Haklısın C3Moi, aynı soru benim de aklıma gelmişti, sonra sitedeki videoyu izleyince okuduğumuz herşeyin göz önüne alındığını anladım. Videoyu da yazıya ekledim şimdi, unutmuştum, teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 3. Bilmem birşey diyemem C3moi nin dediğine ben blogta okurum kitapta.
  Ben okurum ama herşeyi değil tabi.
  Ya biri anlatmalı kısaca ya bir tanıtım olmalı özeti ilgimi çeksin aksi halde D & R gider bakınır ilgimi çeken varsa önce orda okurum 5 ila 15 sayfa baktımki sürükledi alırım.Birgün kovacaklar beni D6R danya ne zaman,
  eskiden Sahaflara giderdim BEYAZIT meydanına birde beyaz saray denilen yer vardı ordaki kitapçıları dolaşırdım.Tabi Galatasaray lisesinin karşısındaki postahanenin hemen arkasındaki pasaja giderdim ordanda alırdım kitaplarımı severim eskiden kalan okunmuş kitapları.
  Şayet milletimiz okuma derdinde olsaydı ve herkes okunmuş kitabını evdeki kitaplığında değilde isteyene verseydi daha iyi olmazmıydı ?
  Paylaşmayıda sevmiyor bu millet okumayı sevmediği gibi malesef :(

  YanıtlayınSil

İki kelam etmeden gittiğinde üzülüyorum ben.